Jaką szczoteczkę soniczną wybrać, aby nie żałować?

Materiał informacyjny Panasonic
Udostępnij:

*

Piękny uśmiech – to marzenie każdego. Jest dowodem troski o zdrowie, higienę, dodaje uroku, wzbudza zaufanie. Gwarancją takiego uśmiechu są zdrowe, białe zęby. Jak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, by cieszyć się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem? Jednym z kluczowych elementów będzie odpowiednie wyposażenie - od pasty, po szczoteczkę czy irygator. Coraz więcej osób sięga po najnowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest szczoteczka soniczna. Jak działa, czy warto ją kupić i czym się kierować przy wyborze?

Rodzaje szczoteczek do zębów

Wśród czynników, które determinują efektywne czyszczenie zębów i jamy ustnej wymienia się:
• zalecaną dla uzębienia pastę do zębów
• odpowiedni typ szczoteczki
• właściwą technikę czyszczenia zębów
• częstotliwość mycia zębów.

Zatrzymajmy się na chwilę przy szczoteczce do zębów…

Obecnie w powszechnym użyciu są 3 podstawowe rodzaje szczoteczek:
• szczoteczki manualne – zbudowane z prostokątnej główki z włosiem oraz trzonka; myjemy zęby ręcznie
• szczoteczki elektryczne – bardziej nowoczesne, mają silniczek elektryczny, który napędza główkę, a ta wytwarza ruchy rotacyjne i pulsacyjne o wysokiej częstotliwości; czyszczenie jest dokładne, pozwala usuwać płytkę nazębną oraz osady
• szczoteczki soniczne – najnowocześniejszy typ szczoteczki umożliwiający optymalną higienę jamy ustnej; za pomocą fal dźwiękowych usuwają płytkę nazębną, bakterie i przebarwienia; ten typ szczoteczki ma najczęściej podłużną główkę, która wykonuje ponad 30 000 ruchów na minutę.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Nazwa szczoteczki sonicznej wywodzi się od angielskiego słowa sonic (dźwiękowy) - jej działanie opiera się na falach dźwiękowych.

Początkowo dość nieufnie i ostrożnie podchodzono do tego wynalazku, w obawie przed ewentualnym, negatywnym wpływem fal dźwiękowych. Dopiero po aprobacie ze strony Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA rozpoczęła się światowa kariera szczoteczek sonicznych.

Szczoteczka soniczna zawdzięcza swoją skuteczność działaniu fal dźwiękowych o określonym natężeniu. Wytwarza je miniaturowy generator w szczoteczce. Bardzo wysoka częstotliwość fal zapewnia działanie bakteriobójcze, a imponująca ilość ruchów na minutę sprawia, że włosie dokładnie czyści powierzchnię zębów. Atutem jest silnik liniowy, który zapewnia optymalną pracę szczoteczki aż do całkowitego wyczerpania baterii. Liczba ruchów i szybkość pracy nie zmniejszają się, nawet jeśli bateria jest częściowo wyładowana.

Na tym jednak nie koniec, jeśli chodzi o wyjątkowe możliwości szczoteczek sonicznych. Bardzo ważne jest to, że dzięki falom dźwiękowym, mamy do czynienia z tzw. kawitacją. Z pasty do zębów oraz cząsteczek śliny powstają mikrobąbelki, które czyszczą zęby, dziąsła i usuwają bakterie. Zjawisko kawitacji umożliwia wydobycie z pasty aktywnych składników i rozprowadzanie ich na zębach, w przestrzeniach międzyzębowych i wewnątrz jamy ustnej. Specyficzny ruch wymiatający wzdłuż linii dziąseł pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z kieszonek zębowych i trudno dostępnych miejsc. Ma to kluczowe znaczenie dla profilaktyki chorób przyzębia i najlepszej higieny jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna, elektryczna czy manualna?

*

Mając do wyboru różne rodzaje szczoteczek należy wziąć pod uwagę zarówno indywidualne preferencje, zalecenia stomatologa, jak i efektywność mycia. Warto poszukać opinii na ten temat i poznać najistotniejsze różnice oraz atuty szczoteczki sonicznej na tle innych rodzajów szczoteczek.
• Szczoteczki sonicznej mogą używać osoby o wrażliwych zębach i uszkodzonych dziąsłach, ponieważ w mniejszym stopniu działa ścierająco, a jednocześnie czyszczące mikrobąbelki myją dziąsła bezurazowo. Warto zwrócić uwagę, czy szczoteczka oferuje specjalny tryb delikatny, który można stosować, w przypadku wystąpienia dolegliwości np. po wyrywaniu zębów.
• W szczoteczkach sonicznych podłużna główka usuwa zanieczyszczenia, nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów, jak przy szczoteczkach manualnych czy elektrycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy szczoteczka oferuje ruch wzdłuż linii dziąseł. Taki bowiem zapewnia dokładne usuwanie bakterii z kieszonek dziąsłowych, a nie jedynie czyszczenie powierzchni zęba.
• Budowa włosia i podłużna główka szczoteczki sonicznej pozwalają wyczyścić dokładnie przestrzenie międzyzębowe. Tutaj istotne jest dodatkowo włosie końcówki szczoteczki – bardzo drobne końcówki włosia pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
• Szczoteczka soniczna, szczególnie w delikatnym trybie pracy, jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów z aparatem ortodontycznym, nie wymaga szorowania i bardzo dokładnie czyści zęby i aparat.

Sprawdź, co na temat szczoteczki sonicznej pisze posiadaczka aparatu ortodontycznego z bloga Kolorowa dusza >>

Dlaczego warto wybrać szczoteczkę soniczną?

Za wyborem przemawia wiele argumentów, związanych zarówno z jej skutecznością, jak i łatwością użytkowania. Poznajmy zalety tego nowoczesnego rozwiązania:
• Najbardziej efektywne wykorzystanie czasu przeznaczonego na mycie zębów - dwie minuty wystarczą, aby dokładnie oczyścić zęby i dziąsła.
• Wymiatający ruch wzdłuż linii dziąseł skutecznie czyści i chroni dziąsła przed uszkodzeniami.
• Kilkadziesiąt tysięcy ruchów i prawie 100 000 drgań na minutę to sposób na super dokładne mycie i usunięcie bakterii oraz płytki nazębnej i przebarwień.
• Wibracje soniczne zapewniają efektywne wykorzystanie substancji aktywnych zawartych w paście.
• Szczoteczka dociera do trudno dostępnych miejsc - najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają ciasno osadzone zęby.
• Szczoteczka dokładnie i delikatnie oczyści aparat ortodontyczny.
• Kilka trybów czyszczenia umożliwia wybór optymalnego i stopniowe przyzwyczajanie się do specyfiki pracy szczoteczki sonicznej.
• Praktyczne funkcje, takie jak np. wskaźnik siły nacisku.
• Mogą używać ich nawet dzieci od 6. roku życia.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Decyzja zależy przede wszystkim od zaleceń stomatologa, stanu jamy ustnej oraz zasobności portfela. Warto zastanowić się, jakie funkcje szczoteczki będą przydatne, poczytać opinie, zapoznać się z możliwościami konkretnych modeli.

Jednym z wiodących producentów jest marka Panasonic, a na szczególną uwagę zasługuje nowy model – szczoteczka soniczna EW-DC12.

Dlaczego warto wybrać szczoteczkę Panasonic EW-DC12?

*

Ten model szczoteczki łączy w sobie trzy podstawowe atuty:
• bardzo drobne włosie
• wibracje soniczne
• ruch szczoteczki w poziomie.
Warto poznać nie tylko szczegółową specyfikację producenta, ale także opinie i wrażenia z testów szczoteczki dostępne w internecie.

Producent deklaruje bardzo cienkie włosie o optymalnej długości 3 mm, bez trudu czyszczące kieszonki dziąsłowe, i bardzo szybką pracę szczoteczki. W teście opisanym na blogu Blond Pani Domu czytamy o tym, że dzięki temu zęby są oczyszczone precyzyjnie, starannie i bezboleśnie. Wysoka szybkość ruchów (31 000/minutę) doskonale radzi sobie z kamieniem nazębnym w kieszonkach zębowych. Jest to taka prędkość i precyzja czyszczenia, której nie odtworzy inny rodzaj szczoteczki.

Pełna recenzja na blogu blondpanidomu.pl: Szczoteczka soniczna do zębów: czy warto jej używać?

W Internecie znajdziemy również wiele pozytywnych komentarzy dotyczących specyfiki czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki sonicznej Panasonic – ruch poziomy skutecznie oczyszcza powierzchnię zębów i dziąseł. Na blogu mydwoje.pl czytamy m.in. „Zęby są dużo gładsze i kieszonki dziąsłowe zadbane i niepodrażnione. (…) nie muszę się już przejmować tym magicznym ruchem wymiatającym, bo jestem pewna, że szczoteczka zrobi to wszystko idealnie, a zęby będą wyczyszczone na 120%.” (za: mydwoje.pl - Test szczoteczki PANASONIC EW-DC12 >>)

Użytkownicy szczoteczki chwalą sobie także praktyczne funkcje, takie jak chociażby możliwość wyboru trybu pracy – delikatny sprawdza się szczególnie w przypadku wrażliwych dziąseł i aparatu ortodontycznego. Na blogu kolorowadusza.pl we wpisie pt.: Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym >> czytamy np.: „Dużym plusem jest dla mnie to, że resztki jedzenia z aparatu ortodontycznego są szybciej i łatwiej wymiatane. O wiele wygodniej jest mi go czyścić i mam pewność, że wszystkie resztki zostaną usunięte.”

Na uwagę zasługują takie funkcje jak:
• wyświetlacz LED - kontrola konieczności naładowania baterii
• pamięć ostatnio używanego trybu
• timer ułatwia równomierne szczotkowanie poszczególnych obszarów jamy ustnej
• łagodny start pozwala rozpocząć szczotkowanie z małą szybkością i ułatwia przyzwyczajenie się.

Szczoteczka EW-DC12 a choroby przyzębia

Statystyki są nieubłagane – choroby przyzębia dotykają ok. 80% osób powyżej 35. roku życia. Jest to również najczęściej diagnozowana przyczyna utraty zębów.

Przyjrzyjmy się, jak szczoteczka soniczna Panasonic EW-DC12 wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów:
• ultracienkie końcówki włosia (0,02 mm) bardzo dokładnie usuwają płytkę nazębną i bakterie z kieszonek dziąsłowych, sięgając na bezpieczną głębokość 3 mm, a więc nie podrażniają dziąseł
• bardzo szybkie wibracje soniczne działają czyszcząco w najtrudniej dostępnych miejscach
• horyzontalny ruch główki szczoteczki o wiele skuteczniej usuwa zanieczyszczenia z kieszonek dziąsłowych
• trzy tryby szczotkowania - sensitive (dla szczególnie delikatnych dziąseł), soft i regular
• technologia kontrolowania siły nacisku – osłabia wibracje przy zbyt mocnym dociśnięciu do zębów i dziąseł, co dodatkowo chroni je przed podrażnieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie