Wyniki badań przeprowadzonych w Izraelu pokazują, że południowoafrykański wariant koronawirusa jest w stanie „przebić się” przez szczepionkę Pfizera.
Południowoafrykański wariant koronawirusa jest znacznie bardziej skuteczny w „omijaniu” szczepionki Pfizer-BioNTech niż inne warianty, stwierdzili izraelscy naukowcy.
Izrael użył prawie wyłącznie szczepionki Pfizer do zaszczepienia milionów obywateli. Zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie i organizacji opieki zdrowotnej Clalit przeprowadził sekwencjonowanie wymazów 150 Izraelczyków, którzy pomimo zaszczepienia uzyskali pozytywny wynik testu na COVID-19.
W ich badaniu częstość występowania południowoafrykańskiego szczepu wśród zaszczepionych osób, była ośmiokrotnie wyższa niż w niezaszczepionej populacji zakażonych. Choć liczba takich infekcji wśród zaszczepionych była stosunkowo niewielka, odkrycie wskazywało, że ten wariant był znacznie skuteczniejszy w przebijaniu się przez ochronę, jaka daje szczepionka niż inne warianty.
– Spodziewalibyśmy się tylko jednego przypadku wariantu południowoafrykańskiego, ale stwierdziliśmy osiem – powiedział prof. Adi Stern, który kierował badaniami, w wywiadzie dla "The Times of Israel".
Te wyniki pokazały, że wariant południowoafrykański, w porównaniu z pierwotnym szczepem i wariantem brytyjskim, jest w stanie przebić się przez ochronę szczepionki. Wielkość przeprowadzonej próby była zbyt mała, aby ocenić jak duża jest siła tej mutacji koronawirusa.
– To pierwsze na świecie badania oparte na rzeczywistych danych, które pokazały, że szczepionka jest mniej skuteczna przeciw wariantowi południowoafrykańskiemu w porównaniu z oryginalnym wirusem i wariantem brytyjskim – mówił Prof. Ran Balicer, dyrektor ds. Badań w Clalit.
Balicer dodaje, że wyniki te nakazują zachować nadal czujność wobec koronawirusa, w tym dystansowania się i noszeniu masek w pomieszczeniach, aby zapobiec zakażeniu.
– Te wstępne odkrycia wymagają uwagi na rozpowszechnianie się tego szczepu w Izraelu. Potrzebne jest monitorowanie epidemiologiczne i systematyczne sekwencjonowanie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wariantu
południowoafrykańskiego w Izraelu – dodał.