Fakty i mity na temat białaczek

Akcja specjalna Złota Wstążka
Udostępnij:

Białaczka jest zaraźliwa

MIT. Białaczka nie jest chorobą zakaźną, jest chorobą nowotworową i nie można się nią zarazić. W przypadku rodzeństwa, zwłaszcza bliźniąt jednojajowych, jeśli jedno z dzieci zachorowało na nowotwór, zdrowe dziecko, ma większe szanse na zachoworanie na nowotwór hematologiczny. Nie jest to jednak znacząco wyższe prawdopodobieństwo niż w ogólnej populacji.
**

Białaczka to nowotwór

FAKT. Dużo osób słyszało o białaczce, ale wiele z nich nie wie, że białaczka jest zaliczana do chorób nowotworowych. Jest to nowotwór układu krwiotwórczego (potocznie nazywany nowotworem krwi).
**

Białaczki można się nabawić

MIT. Białaczka to choroba, która może się pojawić u każdego z nas i trudno ją przewidzieć kto i kiedy na nią zachoruje oraz jak temu zapobiec. Są pacjenci, którzy mają większe predyspozycje do rozwoju chorób nowotworowych, w tym białaczek, np. pacjenci z zaburzeniami naprawy DNA. Dieta i inne czynniki nie są w stanie uchronić nas przed białaczką.
**

Białaczka to nie wyrok

FAKT. Obecnie wyleczalność dzieci chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną sięga 90%, a dla dzieci z białaczką szpikową to ponad 65%. W przypadku wznowy i grup wysokiego ryzyka nawrotu choroby szanse te są niższe i oscylują między 55% a 70%.
**

Kiedy masz białaczkę, masz białą skórę

MIT. Białaczka nie objawia się zmianami koloru skóry, a nazwa tego nowotworu związana jest z tym, że w trakcie białaczki chorują nasze leukocyty, czyli białe komórki krwi. Ale… pacjent z białaczką zwykle ma niedokrwistość co powoduje bladość skóry.
**

Nowotwór u dzieci rozwija się szybciej

FAKT. Inna biologia nowotworów u dzieci polega również na tym, że choroba ta zwykle rozwija się u nich w szybszym tempie. Dziecko choruje jak burza i nie ma czasu, aby czekać na cokolwiek. Jeśli nie rozpocznie leczenia na czas, jeśli o odpowiedniej porze nie zostanie postawiona diagnoza, jeśli wszystko nie zostanie zrobione natychmiast zgodnie ze standardami światowymi, to dziecko ma małe szanse. W odróżnieniu od dorosłych, u których choroba nowotworowa zwykle rozwija się wolno.
**

Wszyscy chorzy na białaczkę tracą włosy

MIT. Chemioterapia jest obecnie głównym sposobem leczenia większości typów białaczek i dlatego większość dzieci traci włosy. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszystkie chemioterapie powodują utratę włosów. A nawet jeżeli włosy wypadną, to potem odrastają – często nawet w nieco innym kolorze. Często też obserwowana jest zmiana struktury włosów. Włosy po chemioterapii są nieco osłabione co powoduje kręcenie się.
**

Po przeszczepie szpiku może się zmienić grupa krwi

FAKT. W większości przypadków pomiędzy dawcą a biorcą szpiku występuje niezgodność grupy krwi, ale nie stanowi to żadnego problemu. W przypadku zmiany grupy krwi, np. z A+ na 0+, pobierany od dawcy szpik oczyszcza się z osocza, aby u biorcy nie doszło do ciężkiej hemolizy. Jest to standardowa procedura, całkowicie bezpieczna dla biorcy.
**

Przeszczep szpiku boli

MIT. Przeszczep szpiku nie jest bolesny. Nie jest łatwym natomiast okres przygotowania pacjenta do przeszczepienia. Radioterapia i chemioterapia, które często są jednym z elementów leczenia białaczek, powodują zapalenie śluzówek, które może być mniej lub bardziej nasilone. Przez to może być konieczne wdrożenie u pacjenta szeroko rozumianego leczenia wspomagającego, w tym leków przeciwbólowych.

***
Artykuł jest częścią edukacyjnej kampanii społecznej www.zlotawstazka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia