Dlaczego nie powinniśmy pić wody butelkowanej – 7 ważnych powodów

Materiał informacyjny SodaStream
Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry wody, która gasi pragnienie, ułatwia trawienie i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Badania konsumenckie wskazują, że zaledwie 2% Polaków NIE kupuje wody butelkowanej. To bardzo mało, ale… bardzo dobrze! Dlaczego powinniśmy dołączyć do tych, którzy wybierają wodę z innych źródeł?

Znamy co najmniej 7 ważnych powodów, dla których nie powinniśmy sięgać po wodę butelkowaną:

  1. ślad węglowy plastiku,
  2. ilość wody potrzebna do produkcji plastikowych butelek,
  3. czas rozkładu plastiku,
  4. „drugie życie” tworzyw sztucznych – obecność mikroplastiku w wodzie, powietrzu i glebie,
  5. wpływ plastiku na układ hormonalny człowieka,
  6. zawartość butelki,
  7. magazynowanie wody butelkowanej.

Ślad węglowy plastikowych butelek jest ogromny

Każdego roku zużywa się aż 17 milionów baryłek ropy naftowej, by wytworzyć politereftalan etylenu (czyli popularny PET), w którym najczęściej kupujemy wodę butelkowaną. Ogromne ilości energii i paliw pochłania też transport powstałych produktów.

Do wyprodukowania wody butelkowanej potrzeba o wiele więcej wody niż znajduje się w butelce

Do produkcji jednorazowej butelki PET o pojemności 1,5 litra trzeba zużyć aż 3 litry wody. Sięgając po wodę butelkowaną, zużywamy dwukrotnie więcej wody niż wynosi objętość deklarowana na opakowaniu!

Czas rozkładu plastiku to nawet 1000 lat

Po wypiciu wody od razu wyrzucamy plastikową butelkę. Tylko w Polsce każdego roku na wysypisko trafia ok. 110 tysięcy ton jednorazowych butelek PET, które mogą rozkładać się nawet 1000 lat! Co prawda ich recykling jest możliwy, ale realnie do ponownego przetwarzania trafia tylko połowa z nich.

Gazowanie wody w domowym saturatorze SodaStream

Przyjazne dla środowiska rozwiązania są dziś na wagę złota, a jednym z takich rozwiązań jest SodaStream. Umożliwia zamówienie butelek wielokrotnego użytku wraz z saturatorem. Da się z nich korzystać bezterminowo (butelka szklana) albo 4 lata (butelka z bezpiecznego Tritanu wolnego od BPA). Saturator umożliwia przygotowanie wody gazowanej, którą przelewa się do butelki i zabiera ze sobą do pracy albo do szkoły. W Tarnobrzegu możesz łatwo wymienić pusty nabój CO2 w sklepie lub punkcie serwisowym. Dzięki saturatorowi SodaStream możesz mieć zawsze świeżą wodę gazowaną, a przy tym oszczędzać na niepotrzebnych plastikowych butelkach. Korzystając z butelek wielokrotnego użytku, takich jak te dostępne w ofercie SodaStream, możesz cieszyć się ulubionym napojem, jednocześnie dbając o środowisko.

Mikroplastik jest wszędzie

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że osoby pijące wodę z jednorazowych butelek wypijają rocznie kilkadziesiąt tysięcy więcej cząsteczek mikroplastiku (ich wielkość nie przekracza 5 mm) niż te, które piją wodę z kranu. Mikroplastik obecny jest w powietrzu, wodzie pitnej i glebie. Trafia tam wskutek rozpadu większych elementów plastikowych oraz produkcji drobnych cząstek, będących składnikiem czyściw czy kosmetyków. Każdego roku zjadamy go i wchłaniamy wraz z wodą w dawce ponad 250 gramów.

Wpływ plastiku na układ hormonalny

W niektórych tworzywach z plastiku występują bisfenol A i ftalany, czyli związki endokrynnie czynne (EDC – ang. endocrine disrupting chemicals). Pod względem budowy są one zbliżone do kobiecych hormonów. Gdy dostaną się do ludzkiego organizmu, mogą rozregulować układ hormonalny i wywołać choroby hormonozależne, np. problemy z płodnością, raka piersi, raka prostaty, otyłość.

Plastikowa butelka z wodą

Co prawda ilość BPA oraz ftalanów w każdej jednorazowej butelce wody jest śladowa, ale ich cząsteczki odkładają się w naszych organizmach latami, działając na nie destrukcyjnie.

Oczywiście nie wszystkie rodzaje plastiku są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego warto znać rodzaje tworzyw i symbole obecne na każdym opakowaniu.

Zawartość butelki

Fakt, że woda jest butelkowana, niekoniecznie musi oznaczać, że jest np. bogata w minerały.

Wielu konsumentów, sugerując się etykietami z widokiem górskich krajobrazów czy hasłami reklamowymi, kupuje wodę źródlaną – zawiera ona mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze, a zatem tyle samo co jej odpowiednik, czyli woda kranowa – myśląc, że jest to woda mineralna. Innymi słowy: płacą za to, co mogą mieć po odkręceniu domowego kranu.

Magazynowanie wody butelkowanej

Woda butelkowana najczęściej znajduje się w jednorazowej butelce PET, która w wysokiej temperaturze może uwalniać toksyczne związki. Warto pamiętać, że związki mogą przenikać do wody również wtedy, gdy butelka jest źle składowana czy magazynowana i narażona na działanie promieni słonecznych, co często można zauważyć w polskich sklepach.

Warto zamienić butelkowaną wodę na tę z kranu

Warto zastąpić wodę butelkowaną zwykłą kranówką, wśród zalet której wymienić należy:

  • niską cenę – jest ona znacznie niższa niż cena wody butelkowanej,
  • czystość – w ostatnich latach gruntownie zmodernizowano systemy uzdatniania wody,
  • mniejsze zużycie plastiku – brak konieczności używania jednorazowych opakowań.

Jeśli troska o planetę nie jest Ci obca i lubisz wygodne i zdrowe rozwiązania, przestaw się na wodę z kranu. Zawsze możesz wzbogacić ją o orzeźwiające bąbelki. Wystarczy, że do domowego gazowania kranówki użyjesz saturatora SodaStream. Jeśli lubisz smakowe bąbelki, możesz dodać do wody smakowe syropy, które zamienią ją w Pepsi, lemoniadę czy napój energetyczny. Wymiana butli CO2 w saturatorze jest szybka i prosta.

Ekonomia i ekologia – oto dwie kluczowe kwestie, które przemawiają za rezygnacją z plastikowych butelek jednorazowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia