Czy warto planować wakacje w 2020 roku? Oto, co robią Polacy
Agencja Nielsen przeprowadziła w marcu badania na europejskich rynkach dotyczących tego, jak koronawirus zmienia zachowania konsumpcyjne. W badaniach wzięli udział także Polacy, a jednym z badanych obszarów była turystyka i tegoroczne plany na wakacje. To, że wiele osób musiało dokonać zmiany wakacyjnych planów z powodu pandemii koronawirusa, jest oczywiste.
Natomiast badania Nielsena pokazują, że:
- 62 proc. Polaków uważa za mało prawdopodobne spędzenie wakacji w 2020 roku zagranicą;
- co dziesiąty Polak odwołał zaplanowane wcześniej wakacje;
- co trzeci Polak wstrzymuje się z decyzją odnośnie do swoich wakacyjnych planów.
Sporo, bo 39 proc. Polaków, którzy zaplanowali wcześniej wakacje 2020, zamierzało spędzić je w Polsce. 15 proc. Polaków planowało wyjazd do Grecji, 10 proc. do Hiszpanii, a po 9 proc. do Włoch i Niemiec. Według Nielsena aż 58 proc. Polaków nie miało jeszcze zaplanowanych wakacji. Trudno jednak sądzić, że będą teraz chętnie korzystać z ofert biur podróży.
Bardziej prawdopodobne jest to, że wolny czas spędzimy w Polsce, odwiedzając rodzinę i znajomych - takie deklaracje padały zresztą ze strony Polaków biorących udział w badaniu. A co na temat możliwości urlopu w te wakacje sądzi szefowa Komisji Europejskiej?
Czy urlop w lipcu i sierpniu będzie możliwy w tym roku? Wakacje kontra koronawirus
W wywiadzie udzielonym „Bild am Sonntag” szefowa KE poruszyła szereg problemów, które wywołała pandemia koronawirusa. Odniosła się m.in. do kwestii planowania urlopu na lipiec i sierpień – miesiące, w których najczęściej wyjeżdżamy na wakacje. Czy w obecnej sytuacji warto planować wyjazd na letnie miesiące?
Zdaniem szefowej Komisji Europejskiej o wakacjach w to lato lepiej zapomnieć, przynajmniej na razie. Ursula von der Leyen jest zdania, że w obecnej sytuacji rezerwowanie wyjazdów nie ma większego sensu, ponieważ nie wiadomo, jak pandemia koronawirusa będzie rozwijać się w najbliższych miesiącach.
Radzę wstrzymać się z takimi planami. Nikt obecnie nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie sytuacja w lipcu i w sierpniu – mówiła von der Leyen w „Bild am Sonntag”.
Co z już wykupioną wycieczką? Niemcy rozwiązały problem inaczej niż Polska
Szefowa KE odniosła się także do tego, jak w Niemczech został rozwiązany problem już wykupionych wycieczek, które z oczywistych przyczyn nie mogą się odbyć. Tam rząd postanowił, że osoby, które wykupiły wcześniej usługi turystyczne, nie otrzymają zwrotu pieniędzy, tylko voucher na wycieczki do wykorzystania w późniejszym terminie.
Zdaniem von der Leyen pomysł nie jest najgorszy, ale ludzie powinni mieć wybór pomiędzy voucherem a zwrotem pieniędzy – to dają im rozwiązania prawne. Wybranie vouchera jest jednak szansą na przetrwanie dla branży turystycznej.
W tym kryzysie od wszystkich oczekuje się solidarności. Jeśli to możliwe, powinno się wybrać voucher i pomóc branży turystycznej przetrwać te trudne tygodnie – twierdzi szefowa KE.
Przypomnijmy, że w Polsce osoby, które wykupiły wycieczki, mogą wybrać pomiędzy zwrotem pieniędzy a ważnym przez rok voucherem. Zwrot pieniędzy będzie możliwy jednak dopiero po 180 dniach od rozwiązania umowy.
Źródła: Bild am Sonntag, Fakt
JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
- Podróżuj bez wychodzenia z domu: zobacz cuda tego świata
- Zobacz nowe pomysły dla domowych artystów i majsterkowiczów
- Tak przyroda wraca do życia, gdy ludzie są w izolacji
- To musisz wiedzieć o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
- Wiosna na Netflixie: co obejrzeć oprócz Króla Tygrysów?
- Te zawody wykonują roboty. Maszyny odbiorą nam pracę?