Choroby, które można wyczytać z oczu – na co zwrócić uwagę? Te schorzenia są widoczne w oku, nie lekceważ sygnałów

Monika Góralska
Monika Góralska
Jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w wyglądzie oczu zwrócić szczególną uwagę?Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w wyglądzie oczu zwrócić szczególną uwagę?Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. https://www.gettyimages.com/macniak
Udostępnij:
Choroby, które można wyczytać z oczu – o jakich mowa? Patrząc w oczy można się wiele dowiedzieć nie tylko na temat emocji czy nastroju drugiej osoby, ale również jej stanu zdrowia. Możemy bowiem wyczytać zarówno choroby wzroku, jak też ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby nerek. Taką diagnozę może postawić lekarz okulista w czasie badania wzroku, ale możemy też sprawdzić to sami. Dowiedz się, jakie choroby możesz wyczytać ze swoich oczu.

Każda choroba ma wpływ na cały organizm człowieka i odbija się nie tylko na kondycji czy samopoczuciu, ale również na wyglądzie poszczególnych części ciała. Również oczy mogą zdradzać na jakie choroby cierpimy, czasem nawet o tym nie wiedząc.

Choroby, które można wyczytać z oczu – na co zwrócić uwagę?

Choroby ogólnoustrojowe mogą odbijać się na kondycji wzroku oraz wyglądzie oczu. Zewnętrznie mogą uwidaczniać się w postaci:

  • zmiany koloru skóry wokół oczu (zaczerwienienia, cieni pod oczami),
  • opuchlizny,
  • guzków pojawiających się na powiekach,
  • zmiany barwy gałki ocznej.

Objawami towarzyszącymi takiego stanu, odczuwanymi przez pacjenta może być świąd, łzawienie, pieczenie czy suchość oczu.

Polecamy przeczytać

Zmiany mogą pojawić się też na tęczówce i źrenicy oka w postaci odbarwień otoczki tęczówki, plamek lub zniekształceń beleczek tęczówki oraz zmętnienia źrenicy.

Różne choroby mogą się objawiać także pogorszeniem ostrości wzroku, ubytkami w polu widzenia czy zakrzywianiem linii prostych. Wiele zaburzeń natomiast pojawia się na siatkówce oka, którą może dokładnie obejrzeć lekarz okulista w czasie badania dna oka. Na podstawie wyglądu dna oka jest on w stanie zdiagnozować wiele chorób ogólnoustrojowych, których często pacjent nie jest świadomy.

Te schorzenia są widoczne w oku, nie lekceważ sygnałów

Sprawdź, jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w ich wyglądzie zwrócić szczególną uwagę.

Jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w wyglądzie oczu zwrócić szczególną uwagę?Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Choroby, które można wyczytać z oczu – na co zwrócić uwagę? ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie