Choroba Parkinsona – jakie ma objawy? Rehabilitacja i dieta wspomagająca walkę z parkinsonem

Monika Żurawska
Choroba Parkinsona - jakie ma objawy? Rehabilitacja i dieta wspomagająca walkę z Parkinsonem
Choroba Parkinsona - jakie ma objawy? Rehabilitacja i dieta wspomagająca walkę z Parkinsonem Cristina Gottardi [unsplash.com]
Choroba parkinsona to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Na tę neurozwyrodnieniową przypadłość wieku podeszłego do dziś nie znaleziono skutecznego lekarstwa. Parkinson objawia się zwiększeniem upośledzenia czynności ruchowych i funkcji poznawczych. Chorzy cierpią w związku z przykrymi objawami, jednak mogą wprowadzać zmiany, które pozwolą im łagodniej znosić dolegliwości. Sprawdź, jaką dietę i rehabilitację powinny stosować osoby z parkinsonem.

Choroba Parkinsona występująca u ludzi po 40. roku życia dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Według badań zapadalność na tę chorobę wyrównuje się u obu płci po ukończeniu 85 lat.

Jak często choroba Parkinsona występuje w Polsce?

W Polsce na parkinsona choruje ok. 50-70 tysięcy osób, w tym 80% z nich ukończyło już 65 rok życia. Rocznie diagnozuje się od 4 do 8 tysięcy nowych przypadków zachorowań, a grupa ta będzie jedynie się powiększać, ponieważ polskie społeczeństwo starzeje się. Według prognozowania Głównego Urzędu Statystycznego w 2025 roku liczba osób w wieku 60 lat będzie wynosić 8,9 miliona. Proporcjonalnie liczba chorych na parkinsona wzrośnie do ok. 120 tysięcy.

Przeczytaj również:

Przyczyny rozwoju choroby Parkinsona

W chorobie Parkinsona bardzo często ciężko stwierdzić jedną przyczynę. Najczęściej za jej wystąpienie odpowiadają: uwarunkowania genetyczne, neuroinfekcje lub stres oksydacyjny. Wystąpienie objawów parkinsona jest następstwem zmniejszonej produkcji neuroprzekaźnika o nazwie dopaminy przez komórki mózgowe, które obumierają.

Jakie są pierwsze objawy parkinsona?

Przebieg rozwoju objawów choroby Parkinsona jest narastający. Pierwszy i najbardziej popularny objaw to drżenie jednej ręki. U chorych poza fizycznymi objawami można zaobserwować także psychiczne. Lista objawów:

  • samoczynne ruchy opuszków dłoni (jakby próbowały one skręcić małą kulkę),
  • drżenie kończyn dolnych, brody, a nawet języka (zmniejsza się ono, gdy chory rozluźnia mięśnie, a narasta w sytuacji dużego wysiłku i stresu),
  • bradykineza (spowolnienie ruchowe), akineza (zanik odruchów mimicznych), hipokinezja (ruchy mimowolne),
  • wolny chód, stawianie małych kroków i trudność z zatrzymaniem się podczas marszu (często kończącego się upadkiem),
  • monotonna, cicha i niewyraźna mowa,
  • wolniejsze, bardziej niewyraźne pisanie,
  • pochylona do przodu postawa ciała,
  • zaburzenia równowagi,
  • wzmożona sztywność mięśniowa o charakterze ciągłym lub przerywanym,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • nadmierne pocenie się,
  • łojotok,
  • zaburzenia oddawania moczu i stolca (zaparcia),
  • problem z połykaniem śliny,
  • potencja,
  • wahania nastroju/ nadwrażliwość,
  • zaburzenia czynności poznawczych.

Najprostszym testem w sytuacji podejrzenia choroby Parkinsona jest sprawdzenie, czy podczas próby pomocy choremu przy zgięciu ręki w łokciu wyraźnie odczuwalne są rytmiczne impulsy mięśni stawiających opór. To bardzo częste zjawisko u osób z parkinsonem.

Pierwsze objawy parkinsona mogą być niejednoznaczne, przez co łatwo je przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom. Zobacz, jakie są wczesne oznaki choroby.

To nie są po prostu oznaki starzenia. To wczesne objawy chor...

Leczenie choroby Parkinsona

Przełomem w leczeniu choroby Parkinsona było zastosowanie w latach 60. dwudziestego wieku naturalnego aminokwasu, prekursora dopaminy o nazwie L-DOPA. Stosuje się go do dziś. Obecnie jest to najpopularniejszy lek w Polsce na to schorzenie. Niestety przyjmowanie go nie przyniesie efektu całkowitego wyleczenia się. Pozwala jedynie na uzyskanie chwilowej poprawy funkcjonowania chorego i spowolnienia procesu postępowania objawów. Leczenie często polega na zasadzie prób i błędów, w związku z mocno indywidualnymi reakcjami poszczególnych pacjentów na wybrane metody walki z parkinsonem. Niestety wciąż polega ono w dużej mierze na postępowaniu objawowym, a wraz z upływem lat zmniejsza się jego skuteczność u stosujących je pacjentów.

Leczenie farmakologiczne choroby Parkinsona uwzględnia:

  • wiek,
  • rodzaj objawów,
  • inne schorzenia,
  • konkretne oczekiwania pacjentów.

Leczenie neurochirurgiczne choroby Parkinsona obejmuje:

  • zabiegi stymulujące prądem o wysokiej częstotliwości,
  • przeszczepy domózgowe tkanki w miejsca występowania patologii.

Leczenie pozafarmakologiczne choroby Parkinsona składa się z:

  • edukacji pacjenta oraz jego najbliższych,
  • rehabilitacji.

Choroba Parkinsona – ćwiczenie rehabilitacyjne

Poza tradycyjnym leczeniem farmakologicznym w chorobie Parkinsona niezwykle istotna jest rehabilitacja. Ma ona na celu wzmocnienie sfery ruchowej, ale także poznawczej oraz funkcji zmysłów, układu krążenia i oddechowego. Fundacja ,,Żyć z chorobą Parkinsona” stworzyła ogólnodostępny poradnik autorstwa T. Lewickiej i A. Rodzeń dokładnie opisujący ćwiczenia rehabilitacyjno-logopedyczne dla osób cierpiących na tę chorobę.

Przykładowe ćwiczenia rehabilitacyjne w pozycji siedzącej dla osób z chorobą Parkinsona:

  • usiądź na krześle, stopy rozstaw na szerokość bioder, przytwierdź je stabilnie do podłoża, ręce połóż na kolanach, mocno wyprostuj plecy i ustabilizuj kark. Pozostając bez ruchu staraj się jak najmocniej skierować spojrzenie na sufit.
  • W tej samej pozycji z naturalnie już skierowanym spojrzeniem ćwicz kończyny dolne. Maksymalnie uginaj palce nóg, wytrzymując tak ok. 3 sekundy.
  • Po rozluźnieniu stóp przejdź do ćwiczeń na ręce. Wyciągaj je przed siebie na wysokość barków i pozostaw w takim ustawieniu kilka sekund, później powoli opuszczaj. Następnie postaraj się podczas unoszenia kończyn górnym maksymalnie zaciskać pięści. Przy opadach ramion otwieraj dłonie.
  • Wracając do pozycji wyjściowej, rozluźnij się i skup na pośladkach. Wywołaj w nich oraz w udach maksymalne napięcie wciskając je w siedzenie na ok. 3 sekundy.
  • W pozycji siedzącej wciągnij i napnij brzuch. Postaraj się wytrzymać przez chwilę w takiej pozycji.
  • Po ponownym rozluźnieniu wróć do ćwiczeń na ręce, ale tym razem unoś je wysoko ponad barki, tak jakbyś chciał/ chciała dotknąć palcami sufitu. Trzymaj kilka sekund.
  • Na koniec skup się podobnie jak na początku na karku, ale tym razem zaangażuj do ćwiczenia całą głowę. Opuszczaj ją na klatkę piersiową, wracaj do neutralnej pozycji, a następnie odchylaj ją do tyłu.

Pamiętaj, aby każde ćwiczenie powtórzyć kilka razy. Osoby w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona powinny rehabilitować się pod opieką osób trzecich. Wiele podobnych, przykładowych ćwiczeń chorzy mogą wykonywać leżąc lub podczas spacerów, czy zwyczajnego stania w miejscu. Jeśli bardziej odpowiada im aktywność zbiorowa, a stan fizyczny na to pozwala można ćwiczyć w grupach, np. nordic walking, na basenie, lub zwyczajnie wprowadzić do codziennego grafiku jazdę na rowerze, spacery. Wiele z tych aktywności angażuje ponad połowę mięśni całego ciała, a dodatkowo zmniejsza nacisk na układ kostno-stawowy.

Dieta w chorobie Parkinsona

Chorzy na Parkinsona powinni przede wszystkim odżywiać się regularnie. Podczas przyrządzania im posiłków warto wziąć pod uwagę, jakie przyjmują leki. Jeśli jest to np. lewodopa – bardzo popularna przy tym schorzeniu to dieta z pewnością nie powinna być wysokobiałkowa. Osłabi znacznie wchłanianie się leków, a co za tym idzie ich efekty. Minimalna dobowa dawka białka dla dorosłego człowieka wynosi 0,8 g na każdy kilogram masy ciała. Uzupełniając je w diecie postaraj się ograniczać produkty bogate w aminokwasy z grupy LNAA, a są to m.in.: mleko, produkty mleczne, jaja, ryby, mięso. Znaczenie mniej jest ich w owocach i warzywach. Lepiej będzie, jeśli chory na parkinsona będzie przyjmować białko pod postacią grochu, soi, fasoli, mięsa z indyka niż w formie twarogu i innych przetworów mlecznych. Warto też zwrócić uwagę, że choroba Parkinsona objawia często się, m.in. zaburzeniami perystaltyki jelit. Jedzeniem można starać się walczyć z zaparciami. Trzeba spożywać odpowiednią ilość błonnika (minimalna dawka dobowa to ok. 30 g) , który reguluje te procesy w organizmie. Szczególnie bogate w błonnik są owoce i warzywa. Dodatkowo nie można zapominać o prawidłowym nawodnieniu, tzn. piciu ok. 1,5 l wody dziennie.

Źródła:
Dzieło zbiorcze, "Nordic Walking w rehabilitacji choroby Parkinsona”
Dzieło zbiorcze, "Ocena wpływu kinezyterapii na sprawność motoryczną pacjentów z chorobą Parkinsona”

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia