Chcą więcej testów na koronawirusa. PRNL apeluje do Ministra Zdrowia: "Takie działanie skuteczniej studzi emocje"

asz
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się z apelem do Ministra Zdrowia. Lekarze chcą, by testy na koronawirusa były bardziej dostępne.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się z apelem do Ministra Zdrowia. Lekarze chcą, by testy na koronawirusa były bardziej dostępne. 123rf.com
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia o zwiększenie dostępu do testów wykrywających koronawirusa. Apel z 12 marca 2020 r. został zamieszczony na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Testy na koronawirusa. Lepiej za dużo, niż za mało!

PNRL chce, by dostęp do badań na wykrycie obecności SARS-Cov-2 został radykalnie zwiększony dla obywateli Polski, którzy mają objawy wskazane w zaleceniach epidemiologicznych.

Testy nie mogą obejmować tylko osób hospitalizowanych. Lepiej przeprowadzić dużo więcej, niż za mało! Przemawiają za tym nie tylko względy zdrowotne, ale także gospodarczo-ekonomiczne – pisze PRNL.

W swoim apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje, że rozprzestrzenianie się koronawirusa może być większe niż to się wydaje, a zwiększenie liczby badań dałoby realny obraz sytuacji. Pozwoliłoby to też skrócić kwarantanny, które, jako masowe, generują olbrzymie koszty, a ich konsekwencją może być trudna sytuacja gospodarcza i epidemiologiczna.

PRNL: więcej testów na koronawirusa uspokoi społeczeństwo

PRNL zwraca uwagę także na to, że już teraz można zauważyć przejawy paniki w społeczeństwie, a osłabić ją mogłaby zwiększona dostępność testów – to bowiem uspokoiłoby Polaków.

Każdy obywatel z objawami wskazanymi w zaleceniach epidemiologicznych powinien mieć możliwość wykluczenia stanu chorobowego, co zapewni mu spokój oraz da pewność, że nie stanowi zagrożenia dla swoich bliskich i otoczenia. Takie działanie, obok bieżących zaleceń władz, może skuteczniej studzić emocje, niż kolejne apele – argumentuje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zdaniem PRNL „wywiad epidemiologiczny i występujące objawy powinny być bezwzględnym wskazaniem do wykonania testu”. Zwrócono uwagę także na to, by lekarze, stomatolodzy i personel medyczny, który miał bliski kontakt z zarażonymi, mogli w każdej chwili zostać przebadani na obecność koronawirusa.

Źródło: nil.org.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

taaaa. niby racja, tylko KTO i GDZIE (i czym) miałby to robić ????? Przypominam, że "zrobienie" jednego testu to ponad 5 godzin.. a trzeba jeszcze opracować wyniki...

G
Gość

Popieram w 100%. Testy powinny być dostępne dla większej ilości ludzi.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia