Właśnie ruszyła niecodzienna akcja „Szary Ekran”. O co chodzi? O przestawienie kolorów telefonu na szary na czas świąt Bożego Narodzenia. Po to, by spędzić więcej czasu z rodziną, a nie w ekranie telefonu.
Szary ekran: czy to coś da?
Dlaczego na szary szary i co to da? Otóż nasycenie barw aplikacji w naszych telefonach jest zabiegiem celowym. Musi po prostu przykuć naszą uwagę. Co ciekawe - im więcej ciepłych kolorów, tym częściej do aplikacji wracamy. Bo im barwy cieplejsze, tym bardziej atrakcyjne dla mózgu.
Dlatego tak chętnie sięgamy po telefon, nawet nie zdając sobie z tego wszystkiego sprawy!
Lekarstwem na rzadsze sięganie po smartfona ma być szarość. Przestawienie telefonu na tryb „monochrom” pozwoli, by nasz mózg przestał myśleć, że konkretna aktywność w obrębie jednej z aplikacji jest w danej chwili ważniejsza niż cokolwiek innego.
Szary ekran: czy to działa?
Nie wierzycie? Sprawdźcie! Możliwość przestawienia telefonu na „szarość” daje w zasadzie każde urządzenie na Androidzie lub iOS. I właśnie taki „zniechęcacz” na święta Bożego Narodzenia proponują pomysłodawcy „Szarego Ekranu”.
Do udziału w akcji licznie przyłączyli się celebryci i sportowcy. Wśród nich Rafał Sonik – słynny rajdowiec, który znany jest z tego, że wciąż korzysta ze starego kultowego telefonu marki Nokia. Oczywiście, nadal z czarno-białym ekranem.
- Telefon towarzyszy nam współcześnie na każdym kroku, ale nie zawsze musimy po niego sięgać. Czasem to tylko przyzwyczajenie - odruch, który warto sobie uświadomić. Mój telefon, to "prehistoryczna" już Nokia, której ekran jest biało-granatowy. Nie zachęcam was do porzucenia smartfonów i powrót do przeszłości, bo nie każdy widzi w tym tyle korzyści co ja. Na pewno jednak warto wyłączyć na czas świąt kolory w swoich smartfonach, żeby przekonać się ile zyskamy czasu dla siebie i bliskich – ocenia tryumfator Rajdu Dakar.
Szary ekran: kto dołączył do akcji?
Do wydarzenia włączyli się także piłkarscy reprezentanci Polski, w tym Łukasz Teodorczyk. Nie brakuje również gwiazda estrady – kabareciarz Adam Grzanka, wybitny szpadzista, olimpijczyk, Radosław Zawrotniak, były hokeista klubów NHL, trenerka i influencerka Ada Palka, vloger Flip Nowobilski, a także hokeiści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Zawodników Hokeja na Lodzie. Co ciekawe, udział zadeklarowały także dwa rywalizujące ze sobą krakowskie kluby piłkarskie – Cracovia, Wisła Kraków, a wśród klubów jest także GKS Tychy.
Do udziału w akcji licznie przyłączyli się celebryci i sportowcy. Wśród nich – słynny rajdowiec Rafał Sonik, który od lat znany jest z tego, że wciąż korzysta ze starego kultowego telefonu marki Nokia
Szary ekran: jak przełączyć telefon?
Jak zrobić telefon „na szaro”? To proste. Szczegóły, informacje i instrukcje, jak ustawić szary ekran w telefonach z Androidem i iPhone’ach, znajdują się na stronie internetowej szaryekran.pl.
Zmieniłeś ekran telefonu na szary? Pochwal się tym!
Organizatorzy akcji Szary Ekran zachęcają do uczestnictwa poprzez dedykowany challenge. Udział jest bardzo prosty – korzystając z ustawień w telefonie, zmieniamy kolor ekranu na czarno-biały, a następnie do sieci wrzucamy zdjęcie prezentujące telefon w niecodziennych barwach.
W poście w mediach społecznościowych wpisujemy hashtag #szaryekran oraz nominujemy 3 osoby, które naszym zdaniem powinny wziąć udział w akcji.