Ból kręgosłupa bolączką Polaków. Eksperci biją na alarm.

Materiał informacyjny Columna Medica
Mieszkańcy Europy za mało się ruszają. Polacy znajdują się na jednym z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o uprawianie regularnej aktywności ruchowej. Regularnie ćwiczy zaledwie 4 proc. dorosłych mieszkańców Polski – alarmują eksperci Columna Medica. A to prowadzi do licznych chorób – w tym kręgosłupa. Z najnowszych danych GUS wynika, że blisko 30 proc. Polaków skarży się na bóle dolnej partii pleców.

Brak ruchu i wzrost masy ciała przyczynia się do tego, że coraz więcej Polaków odczuwa bóle kręgosłupa- podkreśla Damian Danielski, lider zespołu medycznego Columna Medica, specjalistycznego ośrodka rehabilitacji i hotelu położonego w pięknym lesie obok Łodzi.

Ból kręgosłupa odczuwa już 86 procent społeczeństwa, z czego u 13 procent ankietowanych dolegliwości te dodatkowo nasiliły się w czasie pandemii - wynika z badania przeprowadzonego w 2021 roku dla Benefit Systems. - Obciążenie nadprogramowymi kilogramami często prowadzi do nieprawidłowej postawy ciała - zamiast wyprostowanych pleców, zaczynamy przyjmować pochyloną, zgarbioną pozycję. Z czasem nie tylko kręgosłup nie daje rady, ale i kolana czy inne stawy. Wówczas wizyta u ortopedy pozostaje już tylko kwestią czasu - wyjaśnia ekspert z leżącej w bliskim sąsiedztwie Łodzi kliniki Columna Medica.

Eksperci są zgodni - aby bóle kręgosłupa nie stały się przewlekłe, warto zadbać o kondycję i powrót do formy oraz o właściwą pozycję ciała w czasie wykonywania pracy. Nieprawidłowa pozycja podczas pracy powoduje, że kręgosłup poddawany jest dużym obciążeniom, które z czasem mogą powodować ból pleców.

Dziś, problemy z kręgosłupem to najczęstszy powód wizyty Polaków u lekarza rodzinnego. Narzekają na ból pleców, szyi, stawów, ale po pomoc często zgłaszają się dopiero w momencie, gdy nie mogą już normalnie funkcjonować.

- Rehabilitacja nie tylko przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, ma także pewne znaczenie profilaktyczne. Fachowe porady i regularne ćwiczenia umożliwiają wyrobienie właściwych nawyków zapobiegając nawrotowi choroby i postępowi zmian, które pozostawione same sobie mogą prowadzić do obniżenia jakości życia, a nawet do niepełnosprawności - Ostrzega Prof. Dariusz Jaskólski, neurochirurg i Konsultant Wojewódzki, konsultujący Pacjentów w Columna Medica.

Według raportu OECD I WHO „Step Up! Tackling the Burden of Insufficient Physical Activity in Europe” ponad połowa Europejczyków zaprzestała lub ograniczyła aktywność ruchową w 2022 roku. Najbardziej aktywni pozostają Finowie, Szwedzi i Duńczycy.

A brak aktywności to nie tylko korzyści zdrowotne, ale finansowe – podkreślają autorzy raportu.

Wyniki są niepokojące. Co trzecia dorosła osoba nie zapewnia sobie odpowiedniej dawki ruchu, czyli zaleconego przez WHO minimum: 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Niestety, w Polsce odsetek obywateli przestrzegających zaleceń WHO w tej kwestii jest nadal jednym z najniższych w UE. 65 proc. polskich respondentów przyznało, że nigdy nie uprawia sportu.

Na skalę problemów z kręgosłupem wskazują nie tylko lekarze, lecz coroczne dane raportu GUS o stanie zdrowia ludności. Wynika z nich, że blisko 30 proc. Polaków skarży się na bóle dolnej partii pleców. Ponad 20 proc. zmaga się z bólami szyi, około 16 proc. ma bóle środkowej partii pleców oraz podobna liczba zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawów…

- Tymczasem większość pacjentów, zmagających się z problemami ortopedycznymi (kręgosłup, stawy obwodowe) czeka z wizytą u fizjoterapeuty niemalże do końca. Mało kto poprosi o pomoc wcześniej, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Jedynie osoby regularnie uprawiające sport mają większą świadomość swojego ciała – mówi Damian Danielski, fizjoterapeuta - szef zespołu medycznego Columna Medica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia