Ból gardła i kłucie w przełyku nie muszą oznaczać anginy. To może być COVID-19! Nowa fala koronawirusa przynosi kolejne objawy

Monika Góralska
Monika Góralska
Latem często chorujesz na anginę? Tym razem to może być COVID-19.
Latem często chorujesz na anginę? Tym razem to może być COVID-19. Studio Minerwy/gettyimages.com, voimages/123rf.com
Mimo, że obecnie nie obowiązuje już większość obostrzeń i trochę zapomnieliśmy o pandemii to jednak koronawirus nie robi sobie wakacji. Ostatnio wzrasta liczba zakażeń, a także pojawiają się doniesienia o nowych objawach, które łatwo pomylić z innymi chorobami wirusowymi, takimi jak angina czy grypa. Wśród obecnie obserwowanych symptomów pacjenci najczęściej zgłaszają ból gardła i kłucie w przełyku. Sprawdź, jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem.

Spis treści

COVID-19 nadal groźny? Tych objawów nie lekceważ

Obecnie nieco już zapomnieliśmy o panującej przez ponad 2 lata pandemii i cieszymy się brakiem większości obostrzeń oraz czasem wakacji i urlopów. Jednak wirus nie zniknął i nadal jest aktywny. Pojawia się coraz więcej doniesień o wzrostach zachorowań na COVID-19. Specjaliści z wielu różnych krajów zapowiadają kolejną falę zakażeń koronawirusem na okres jesienno-zimowy.

Wirus mutuje, aby ominąć odporność nabytą po przechorowaniu czy po szczepieniu. Z tego powodu zmieniają się również jego objawy. Obecnie symptomy dominującego podwariantu Omikronu BA.5 zmieniły się wraz z ewolucją koronawirusa. Pojawiają się także doniesienia o nowym subwariancie Omikronu BA.2.75, potocznie nazwanym Centaurus.

Również w Polsce liczba zakażeń wzrasta. W okresie od 7 do 13 lipca br. odnotowano 7 569 zakażeń, w tym 1 084 ponownych. Podczas, gdy w poprzednim tygodniu, czyli w okresie od 30 czerwca do 6 lipca br. odnotowanych było znacznie mniej, bo 4 163 zakażenia (w tym 556 ponownych zakażeń).

Ból gardła jako główny objaw zakażenia koronawirusem. Pacjenci skarżą się też na ból głowy i zatkany nos

W Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie odnotowuje się najwyższą liczbę zakażeń koronawirusem (5-18 lipca – 291 918), Imperial College London przeprowadził badanie React-1 na 17,5 tys. osób. W ramach tego badania co miesiąc do wybranej grupy osób wysyłane są testy na COVID-19 do użytku domowego. Osoby z pozytywnym wynikiem testu zgłaszają również objawy choroby. Wyniki pokazują, że symptomy zakażenia koronawirusem zmieniły się i obecnie dominuje ból gardła, który zgłosiło aż 58 proc. pacjentów. Pojawił się on u 69 proc. dorosłych i dzieci, a także u 37 proc. osób po 65. roku życia.

W dalszej kolejności wymieniane są objawy takie jak:

  • ból głowy – 49 proc.,
  • zatkany nos – 40 proc.,
  • suchy kaszel – 40 proc.,
  • katar – 40 proc.,
  • mokry kaszel – 37 proc.,
  • chrypka – 35 proc.,
  • kichanie – 32 proc.,
  • zmęczenie – 27 proc.

Na dalszych miejscach wymieniono bóle mięśni (25 proc.), zawroty głowy (18 proc.), powiększenie węzłów chłonnych (15 proc.), ból oczu (14 proc.) i gorączkę (13 proc.). Objawy takie jak dreszcze, duszności, ucisk w klatce piersiowej czy zmiana odczuwania lub utrata zapachu i smaku, tak częste na początku pandemii i kojarzone już jako główne objawy koronawirusa, obecnie zostały wymienione na ostatnim miejscu wśród symptomów COVID-19.

– Łatwość przenoszenia się nowych subwariantów Omikronu sprawia, że zarażają się osoby, które już chorowały, a nawet te w pełni zaszczepione – mówi dla BBC prof. Tim Spector, jeden z badaczy.

Latem często chorujesz na anginę? Tym razem to może być COVID-19

Lato sprzyja zakażeniom gardła, wiele osób skarży się na ból i kłucie, które zwykle utożsamia z zapaleniem gardła lub anginą. Okazuje się jednak, że może to być także objaw zakażenia koronawirusem, dlatego, gdy pojawią się inne z wymienionych wyżej objawów najlepiej jest wykonać test na COVID-19, aby upewnić się z jaką chorobą mamy do czynienia i podjąć odpowiednie leczenie. Należy zaznaczyć, że obecnie COVID-19 ma jednak łagodniejszy przebieg, a pacjenci zgłaszają, że ból gardła trwa ok. 5-7 dni.

Aby uchronić się przed infekcją koronawirusem w czasie wakacyjnego wypoczynku nie należy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa takich jak utrzymywanie dystansu społecznego, częste mycie i dezynfekowanie rąk oraz noszenie maseczki zakrywającej usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia