Blisko 5 tys. nowych zakażeń i 133 zgony chorych na COVID-19. Koronawirus w Polsce [31.03.2022]

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Od jutra o zleceniu testu będzie decydował lekarz.
Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Od jutra o zleceniu testu będzie decydował lekarz. Andrzej Banas / Polska Press
Udostępnij:
MZ poinformowało o 4997 nowych zakażeniach oraz 101 przypadkach śmierci. Na COVID-19 zmarło 38 pacjentów, a 95 straciło życie z powodu schorzeń współistniejących z chorobą koronawirusową. Od początku pandemii w Polsce zmarły 115 173 osoby z COVID-19. W Polsce nie ma już obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, z wyjątkiem szpitali i przychodni. Zniesiono też obowiązkową izolację i kwarantannę, a od jutra wchodzą w życie nowe zasady testowania na koronawirusa. Koniec z darmowymi testami?

31 marca mamy 4997 nowych przypadków zakażeń. W tym 505 z nich to reinfekcje (10,1% wszystkich zakażeń).

Dzisiejsza liczba przypadków jest o 745 mniej w porównaniu z tą z dnia wczorajszego, kiedy raportowano 5742 przypadków, oraz o 3997 niższa w porównaniu z ubiegłym czwartkiem, kiedy było ich 8994.

Resort zdrowia podał dziś informację o 133 zgonach. To o 32 więcej niż wczoraj, ale o 13 mniej niż tydzień temu. Wczoraj mieliśmy 101 przypadków śmierci, a w czwartek 24 marca – 146.

W ciągu ostatniej doby wykonano blisko 54,7 tys. testów (o 2 tys. mniej niż wczoraj). Według danych na gov.pl/web/koronawirus dobowy udział pozytywnych wyników testów wyniósł ponad 10,5% (5734 testów z wynikiem pozytywnym/ 54 697 wykonane badania).

Od jutra wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące testowania!

Ile osób choruje na COVID-19, ile wyzdrowiało, a ile zmarło od początku pandemii w Polsce?

Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województwa mazowieckiego – 784 przypadki.
Potwierdzone przypadki nowych zakażeń koronawirusem z podziałem na województwa:

 • mazowieckie (784),
 • wielkopolskie (482),
 • śląskie (466),
 • dolnośląskie (429),
 • lubelskie (418),
 • pomorskie (409),
 • małopolskie (335),
 • łódzkie (327),
 • zachodniopomorskie (282),
 • kujawsko-pomorskie (232),
 • lubuskie (177),
 • warmińsko-mazurskie (146),
 • świętokrzyskie (134),
 • podkarpackie (112),
 • opolskie (110),
 • podlaskie (100).

54 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od 4 marca 2020 roku w Polsce zdiagnozowano 5 962 931 zakażeń koronawirusem. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło 115 173 osób, a wyzdrowiało 5 323 067. Liczba pacjentów, którzy od wczoraj wrócili do zdrowia, wynosi 7784.

Obecnie pacjenci z COVID-19 zajmują 308 respiratory, o 15 urządzeń mniej niż wczoraj. W szpitalach przebywa 4544 chorych na COVID-19 (o 419 mniej niż wczoraj), a wolnych pozostaje 10 002 łóżek covidowych.

Ile osób zaszczepiono w Polsce przeciw COVID-19?

Według raportu gov.pl/web/szczepimysie (stan podany o godzinie 10:30, dnia 31.03.2022 r.) w naszym kraju wykonano w sumie 53 924 321 szczepienia. Przy czym liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 347 421.

Dzienna liczba wykonanych szczepień z ostatniej doby to 18 554.

Według informacji ze strony www.gov.pl na dzień 30.03.2022 r. niepożądane odczyny poszczepienne wystąpiły u 18 554 osób. Jednak u 15 462 z nich miały charakter łagodny, czyli wystąpiło tylko zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Źródła danych:

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

 • w placówkach POZ i AOS;
 • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie