Aparaty słuchowe – działanie, rodzaje, sposób zakładania. Część 1. Podpowiadamy, jak dobrać i pielęgnować idealny model

Materiał informacyjny firmy Bernafon
Słuch to obok wzroku najważniejszy z naszych zmysłów. Co zrobić w przypadku, kiedy zaczynamy gorzej słyszeć? Ubytek słuchu może znacząco zmniejszyć komfort naszego życia, jednak w dzisiejszych czasach nie stanowi on problemu nie do rozwiązania. W przypadku prawie każdego niedosłuchu można skorzystać z aparatów słuchowych. Dowiedz się kto i na jakiej podstawie dobiera i dopasowuje te urządzenia oraz jakich sygnałów wysyłanych przez nasz organizm nie powinno się bagatelizować. Dobrze dobrany i prawidłowy użytkowany aparat słuchowy pozwoli w pełni ponownie cieszyć się życiem.

Problemy ze słuchem – kiedy należy udać się do lekarza?

Problemy ze słuchem są niezwykle powszechnym problemem zdrowotnym. Niemal co trzeci Polak zmaga się z tego typu dolegliwościami. Co jest ich powodem? Wśród przyczyn wymienia się najczęściej narażenie na hałasy oraz procesy starzenia się organizmu. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza? Problemy z rozumieniem tego co mówią do nas inni, niesłyszenie dźwięków, które kiedyś były słyszane (np. tykanie zegarka) czy też stałe pogłaśnianie telewizora powinny nam dać do myślenia i skłonić nas do skontrolowania swojego słuchu.

Niedosłuch nie jest dolegliwością typową dla określonej grupy wiekowej. Może on spotkać zarówno osoby starsze, jak i dzieci oraz młodzież.

Warto podkreślić, że druga grupa wiekowa może być obecnie narażona na hałas o wiele częściej niż ludzie starsi. Tak czy inaczej, zaobserwowane u siebie zmiany w percepcji słuchowej warto czym prędzej skonsultować z laryngologiem. Nierzadko wraz z niedosłuchem pojawia się również tak zwany szum uszny, czyli zjawisko słyszenia dźwięków (szumów, pisków itp.) pomimo ich braku w otoczeniu akustycznym.

Kiedy konieczny jest aparat słuchowy?

Aparat słuchowy jest produktem medycznym, który umożliwia korekcję ubytku słuchu oraz normalne funkcjonowanie osób niedosłyszących. Niestety w przypadku wielu użytkowników aparatów korekcja ubytku słuchu oraz rehabilitacja są wdrażane zbyt późno. Co zatem robić, by nie przespać tego momentu?

Największe korzyści z noszenia aparatów słuchowych mogą odnieść osoby z małym i średnim niedosłuchem. Niedosłuch ilościowo określa się w jednostkach zwanych dB HL ( skrót od „dB hearing level”, czyli „decybele ubytku słuchu”) .Warto w tym miejscu przypomnieć stopnie niedosłuchu, które definiuje Światowa Organizacja Zdrowia. (WHO) wyróżnia następujące głębokości niedosłuchów:

 • mały - 20-40 dB HL,
 • średni - 41-65 dB HL,
 • duży - 65-90 dB HL,
 • głęboki - >91 dB HL.

Zwykle pierwsze objawy wady słuchu związane są z problemami w słyszeniu wysokich tonów, np. śpiewu ptaków. Tym samym o aparat słuchowy warto starać się już nawet przy ubytku słuchu przekraczającym 40 dB HL, a czasami nawet mniejszym.
Prosty test swoich zdolności słyszenia można bez wychodzenia z domu zrobić przez Internet. Co prawda nie zastąpi on dokładnego badania wykonywanego przez specjalistę, ale pozwoli on ocenić, czy zaobserwowane problemy ze słuchem wymagają konsultacji z lekarzem. Tego typu test online można zrobić na stronie www.bernafon.pl.

Modele aparatów słuchowych - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Aparaty słuchowe to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia, które różnią się od siebie funkcjami, programami, sposobem działania oraz wyglądem. Ceny aparatów słuchowych mogą wahać się w przedziale od 1 000 do 10 000 zł. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich aparatów słuchowych dla siebie?

Warto zacząć od tego, że na rynku wyróżnić można następujące modele aparatów słuchowych:

 • wewnątrzkanałowe (CIC oraz IIC) - modele prawie lub całkowicie niewidoczne, umieszczane w głęboko kanale słuchowym użytkownika
 • wewnątrzuszne (ITC, ITE) – umieszczane w kanale słuchowym lub małżowinie usznej
 • zauszne (BTE, RITE) – składające się z części zausznej oraz wkładki umieszczanej w kanale słuchowym

Modele CIC oraz IIC są najbardziej dyskretne, niemniej jednak to aparaty typu BTE i RITE oferują o wiele większą moc oraz szeroki wybór funkcji dodatkowych. Wśród funkcji tych warto wymienić możliwość zdalnego sterowania aparatami za pomocą pilota lub aplikacji na telefon komórkowy oraz bezprzewodowe przesyłanie dźwięku do aparatów z telewizora lub telefonu. Poprawnie dobrane i dopasowanie aparaty słuchowe powinny zapewnić użytkownikowi maksymalne rozumienie, tego co mówią inne osoby, również w hałaśliwych otoczeniach oraz odpowiedni komfort akustyczny. Wiele aparatów słuchowych posiada również funkcje łagodzenia szumów usznych. Na rynku są dostępne aparaty słuchowe zasilane tradycyjnymi bateriami jednorazowymi oraz modele ładowane za pomocą specjalnych ładowarek.

Przy wyborze odpowiednich aparatów słuchowych warto wybrać sprawdzoną markę, która oferuje szeroki wybór modeli, klas cenowych produktów oraz specjalistyczne akcesoria dla osób niedosłyszących. Szwajcarska firma Bernafon rozwija swoje aparaty słuchowe od ponad 70 lat, oferuje bezpłatną konsultację online z protetykiem słuchu oraz możliwość znalezienia najbliższego w okolicy gabinetu.

Dobór właściwych aparatów słuchowych

Aparat słuchowy powinien być dopasowany do potrzeb przyszłego użytkownika, czy też użytkowniczki. Ceny urządzeń są zależne głównie od zaawansowania technologicznego aparatów. Nowoczesny aparat słuchowy cechuje się:

 • dyskretnym designem, który zapewnia komfort używania,
 • kompatybilnością z akcesoriami bezprzewodowymi,
 • dopasowaniem do sytuacji akustycznych, w których znajduję się osoba korzystająca z aparatu słuchowego.

W wyborze aparatu słuchowego warto polegać na doświadczeniu specjalisty. W tym celu najlepiej umówić się na wizytę w profesjonalnym gabinecie, w którym spotkamy się z protetykiem słuchu. Protetyk słuchu przeprowadzi krótki wywiad, wykona niezbędne badania oraz zademonstruje rożne aparaty słuchowe odpowiednie do ubytku słuchu, ale również możliwości budżetowych przyszłego użytkownika. Wszystkie badania słuchu są absolutnie bezbolesne i zajmują maksymalnie kilkanaście minut.

Wiele gabinetów protetyki słuchu oferuje również możliwość bezpłatnego wypożyczenia aparatów słuchowych, dzięki czemu użytkownik może bezpośrednio ocenić ich działanie u siebie w domu oraz w innych warunkach akustycznych. Podkreślić także należy, że badanie słuchu oraz wypożyczenie aparatów słuchowych nie wiąże się z koniecznością ich nabycia.

Jak prawidłowo nosić aparat słuchowy?

Prawidłowe noszenie i używanie aparatu słuchowego jest niezwykle ważne. W tym celu powinniśmy postępować zgodnie z instrukcjami, jakich udzielił nam protetyk słuchu. Ponadto każde z urządzeń ma dołączoną instrukcję, z którą koniecznie trzeba się zapoznać.

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja aparatów słuchowych pozwoli nam cieszyć się nimi przez długi czas. Wśród podstawowych czynności związanych użytkowaniem aparatu wymienić można:

 • osuszanie aparatu słuchowego i unikanie wilgoci,
 • właściwe przechowywanie aparatu słuchowego,
 • higiena i czyszczenie uszu
 • regularne przeglądy i kontrole u protetyka słuchu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie