Aparaty słuchowe. Część 3 - co trzeba wiedzieć przed zakupem urządzenia? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie i poprawić jakość słyszenia

Materiał informacyjny firmy Bernafon
Aparaty słuchowe są precyzyjnymi i nowoczesnymi urządzeniami, dzięki którym możemy skutecznie skorygować niedosłuch (ubytek słuchu), a co za tym idzie – poprawić komfort naszego życia oraz życia naszych bliskich. Niewiele osób jednak wie, że dobre aparaty słuchowe nie muszą wcale być bardzo drogie. Obecnie dostępne na rynku aparaty klasy ekonomicznej i średniej oferują duże możliwości w zakresie korekcji niedosłuchu, poprawy rozumienia mowy oraz jakości życia. – Ponadto, istnieje wiele możliwości skorzystania z dofinansowań na zakup aparatów słuchowych. Jak zdobyć te dofinansowania i kto może na nie liczyć?

Typowymi symptomami niedosłuchu są m.in. często proszenie innych osób o powtórzenie ich wypowiedzi, ustawianie dużej głośności TV oraz niesłyszenie dźwięków, które niegdyś był słyszalne. Dlatego też, jeśli zaobserwujemy u siebie pogorszenie słuchu, powinniśmy od razu skonsultować się z lekarzem.

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Z otrzymanym skierowaniem należy zgłosić się następnie do laryngologa lub otolaryngologa. Specjalista przeprowadzi niezbędne badania, a w przypadku zdiagnozowania ubytku słuchu-określi jego głębokość oraz wystawi wniosek na aparaty słuchowe (oraz ewentualne inne urządzenia wspomagające słyszenie). I to właśnie ten wniosek jest dokumentem niezbędnym w procesie ubiegania się o dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych.

Ile kosztują dobre aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe mogą być sporym wydatkiem, ale przy rozważaniu zakupu tych urządzeń trzeba pamiętać o ogromnej poprawie jakości naszego życia i o tym, że dobre aparaty słuchowe będą nam służyć przez nawet na wiele lat. Ceny aparatu słuchowego wahają się od 2 tys. złotych nawet do blisko 10 tys. złotych — wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązania technologiczne się zdecydujemy.

Zakup aparatów słuchowych zdecydowanie należy traktować jako długoterminową inwestycję w zdrowie. Zauważmy, że jeśli kupujemy aparaty słuchowe za np. 6000 zł i zakładamy, że będziemy z nich korzystać przez 5 lat (możemy oczywiście dłużej) to w rozważanym okresie dzienny koszt dobrego słyszenia i podwyższenia jakości życia wynosi zaledwie 3 złote 28 groszy!

Czym więc kierować się przy zakupie aparatów słuchowych? Zdecydowanie należy pamiętać o tym, aby wybrane aparaty słuchowe:

  • były prawidłowo dobrane do naszego ubytku słuchu (tzw. skutecznie go korygowały, przywracając nam normalne słyszenie podczas używania aparatów)
  • dopasowane do naszego stylu życia, preferencji oraz uwzględniały ewentualne nasze ograniczenia manualne lub wadę wzroku (co ma znaczenie u osób starszych).
  • posiadały dodatkowe opcje związane z naszym stylem życia (np. łączność ze smartfonem) lub innymi dolegliwościami (np. generator dźwięków do łagodzenia szumów usznych).

Oczywiście dobór aparatów jest realizowany podczas konsultacji z protetykiem słuchu, który zaprezentuje oraz omówi różne rodzaje aparatów słuchowych zalecanych do stosowania w przypadku określonego niedosłuchu, oraz preferencji Klienta.

Warto zainwestować w dobre i zaawansowane aparaty słuchowe, gdyż to one w największym stopniu skorygują nasz niedosłuch, przywrócą nam swobodę konwersacji oraz zapewnią nam komfort w najróżniejszych środowiskach dźwiękowych, w tym hałaśliwych otoczeniach. Zaawansowane aparaty słuchowe — poza subtelnym i eleganckim wyglądem i wieloma opcjami kolorystycznymi — posiadają mnóstwo przydatnych funkcji jak np. optymalizację procesu dopasowania, specjalistyczne programy słuchowe oraz dodatkowe systemy poprawy komfortu, jakości dźwięku oraz rozumienia mowy.

Wiele z modeli aparatów słuchowych posiada specjalne funkcje do odbioru muzyki na żywo czy dźwięku w kinie, a ich nowoczesne i inteligentne mikrofony kierunkowe są wyjątkowo „wyczulone” na mowę, „wyłapując” ją z mieszaniny różnych dźwięków, z którymi na co dzień mamy do czynienia.

Większość obecnie dostępnych aparatów słuchowych oferuje funkcje łączności bezprzewodowej oraz redukcji niepożądanych dźwięków, dzięki czemu codzienność oraz zwykłe rozmowy przez telefon przestają być uciążliwe i stają się przyjemnością.

Jak uzyskać dofinansowanie do aparatu słuchowego?

Na dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup aparatu słuchowego możemy liczyć w momencie, kiedy lekarz-specjalista zdiagnozuje u nas niedosłuch. NFZ zapewnia refundację raz na trzy lata, jeśli nie ukończyliśmy 26 lat i raz na 5 lat, jeśli mamy powyżej 26 lat.

Chcąc ubiegać się o dofinansowanie aparatu słuchowego, trzeba spełnić następujące warunki:

  • w przypadku dzieci i osób do 26. roku życia — stopień utraty słuchu musi przekraczać 30 dB HL,
  • w przypadku osoby dorosłej — stopień utraty słuchu powinien przekraczać 40 dB HL.

Kto może skorzystać z dofinansowania aparatu słuchowego?

Z dofinansowania NFZ mogą skorzystać osoby do 26. roku życia i osoby starsze — lecz wówczas zmienia się wysokość dofinansowania: 2000 zł dla osób do 26 roku życia, 1000 zł dla osób represjonowanych oraz inwalidów wojennych, oraz 700 złotych dla pozostałych osób.

Wyżej wspomniane kwoty dotyczą dofinansowania jednej sztuki aparatu słuchowego. Niedosłuch zazwyczaj występuje w obydwóch uszach, tak więc osobne dofinansowanie przysługuje dla aparatu dopasowanego na ucho prawe i lewe.

Dalsze możliwości finansowania zakupów aparatów słuchowych

Rozwiązaniem, które pozwala dodatkowo zredukować koszty zakupu aparatów słuchowych, jest dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), które korzysta ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Tym samym osoba dorosła może liczyć na dodatkowe dofinansowanie rzędu 1950 zł. Tę kwotę mnoży się przez dwa w wypadku zakupu dwóch aparatów słuchowych. Dziecko i osoba poniżej 26. roku życia może otrzymać dofinansowane na poziomie 3000 zł dla jednego aparatu słuchowego i 6000 złotych dla dwóch aparatów. Z kolei inwalida wojenny lub osoba represjonowana otrzyma 1950 zł na zakup jednego aparatu, lub dwukrotność tej kwoty na zakup dwóch urządzeń.

Aby otrzymać dodatkowe dofinansowanie ze środków PFRON, trzeba posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie